اصفهان

اصفهان

اِصفَهان (پارسی میانه: اسپهان) شهری باستانی در مرکز ایران است. شهر اصفهان، مرکز استان اصفهان و نیز مرکز شهرستان اصفهان است. به لحاظ جمعیت بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران و یکصد و شصت و سومین شهر پر جمعیت دنیاست. این شهر طبق سرشماری نفوس و مسکن، در سال ۱۳۸۵، ۱٬۵۸۳٬۶۰۹ نفر جمعیت داشته‌است.اصفهان از دیرباز از مهمترین مراکز شهرنشینی در فلات ایران بوده‌است.استان اصفهان با مساحتی حدود ۱۰۵۹۳۷ کیلومتر مربع بین ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی خط استوا و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۵۵ درجه و۳۱ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.

این استان که در مرکز ایران واقع شده است از شمال به استانهای مرکزی، قم و سمنان، ازجنوب به استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از شرق به استانهای لرستان و‌ چهارمحال بختیاری محدود است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، این استان دارای ۱۷ شهرستان، ۶۰ شهر ، ۳۷ بخش و ۱۱۶ دهستان و مرکز آن اصفهان است.

جغرافیای تاریخی استان

در ادوار پیش، اصفهان نقش پلی را داشت که قسمتهای کم ارتفاع شرق فلات ایران را با سرزمین های کوهستانی غرب مرتبط می ساخت و برای اطراق سرمازدگان کوهستان غرب و گرمازدگان و خستگان هوای خشک شرق، محل مناسب و مطلوبی بود.از اصفهان قبل از اسلام، یعنی دوره حکومت مادها و دوره شاهنشاهی هخامنشیان ، اشکانیان و ساسانیان اطلاعات زیادی در دست نیست و از آن دوره ها، آثار قابل توجهی بر جای نمانده است.

ویژگی‌های فرهنگی

استان اصفهان از جمله مناطق تاریخی کشور است که مانند ستاره درخشانی بر تارک سرزمین کهنسال ایران می درخشد این استان تنوع قومی جالب توجهی دارد که فرهنگ پر بار ملی و مذهبی ایران عامل پیوند و یگانگی تمامی آنها از جمله بختیاری ها، ارمنی ها، زرتشتی ها و… شده است.
شهر اصفهان
از مراجعه به منابع موجود تاریخی چنین بر می آید که کلمه، اسپاران، بطلمیوس، سپاهان، پهلوی ، اصفهان عرب و اصفهان امروز لفظی قدیمی است و به احتمال قریب به یقین کلمه ای پهلوی است و ریشه قدیمی تر از پهلوی آن مکشوف نیست.

جاذبه های طبیعی

  • آبشارشالورا
  • آبشارکردعلیا
  • چشمه آبمعد‌نی ورتون
  • زاینده رود
  • غارآهکی کلهرود
  • غار کوکولو
  • جلگه اصفهان
  • حیات وحش و منطقه حفاظت شده کلاه قاضی
  • در یاچه سد زاینده رود
  • سد چشمه مرغاب
  • باتلاق گاوخونی

مکان زیارتی ومذهبی

  • مسجدامام
  • مسجدشیخ لطف الله
  • مسجدومناره برسیان
  • مسجد گار
  • مسجدسرخی
  • مسجدلنبان
  • مسجدرکن الملک
  • مسجدازیران
  • مسجدقطبیه
  • مسجد سین
  • مسجداشترجان
  • مسجدجارچی
  • مسجدایلچی
  • مسجد علی
  • مسجد الجاتو
  • مسجد رحیم خان
  • طبیعت اصفهان :زاینده رود بزرگترین رود فلات مرکزی ایران ازکوه‌های بختیاری سرچشمه گرفته و از میان اصفهان می‌گذرد. همچنین جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زایند رود می‌باشد، ازدیگرمناطق طبیعی قابل گشت و گذار اصفهان می‌توان به کوه کلاه قاضی و کوه صفه اشاره نمود. منطقه کلاه قاضی یک پارک ملی است با نام پارک ملی کلاه قاضی که محل زیست جانوران زیادی مانند کل، پازن، بز، آهو، و عقاب است.

   آب و هوا:اقلیم شهر اصفهان در شمال و شرق از منطقه کویری تاثیر گرفته و در جنوب به جهت وجود کوه صفه از هوای خنک تری بهره مند است. آب و هوای اصفهان به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی دارد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۴۰ درجه سانتی گراد است که تابستانهایی گرم و خشک را می سازد.

   طبیعت اصفهان زاینده رود بزرگترین رود فلات مرکزی ایران ازکوه‌های بختیاری سرچشمه گرفته و از میان اصفهان می‌گذرد. همچنین جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زایند رود می‌باشد، ازدیگرمناطق طبیعی قابل گشت و گذار اصفهان می‌توان به کوه کلاه قاضی و کوه صفه اشاره نمود. منطقه کلاه قاضی یک پارک ملی است با نام پارک ملی کلاه قاضی که محل زیست جانوران زیادی مانند کل، پازن، بز، آهو، و عقاب است.

   آب و هوا :قلیم شهر اصفهان در شمال و شرق از منطقه کویری تاثیر گرفته و در جنوب به جهت وجود کوه صفه از هوای خنک تری بهره مند است. آب و هوای اصفهان به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی دارد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۴۰ درجه سانتی گراد است که تابستانهایی گرم و خشک را می سازد.

غذاهای سنتی :در اصفهان غذاهای سنتی بسیاری مورد استفاده هستند که برخی از آنها مربوط به شهرهای دیگر اصفهان بوده اند و یا در شهرهای دیگر ایران نیز رواج داشته و دارند. در این میان بریانی و خورش ماست معروف ترین غذای اصفهان می باشند. همچنین سایر غذاهای این شهر چنین می باشند: آش سماق، کله جوش که غذای ایلات قشقایی اصفهان است، سرگنجشکی، کوکو قندی، قیمه ریزه، آش ماش و قمری، یخنه ترش، ماش و زردک، اوماج سرکه و چغندر، نخود و آب.

ره‌آورد شهر :معروفترین ره‌آورد اصفهان گز است. گز یک نوع شیرینی است که با گز انگبین یا ترنجبین شکر بادکا و مغز پسته، بادام، فندق یا گردو و سفیده تخم مرغ و گلاب ساخته می‌شود و در آن در از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود. از دیگر رها آوردهای اصفهان می توان به صنایع دستی به ویژه قابهای خاتم کاری و میناکاری، پارچه های قلمکاری شده و آثار مختلف قلمزنی اشاره نمود.

مسجدها
اصفهان دارای ۸۱۶ مسجد، ۹۳ تکیه و حسینیه و همچنین ۱۴۴ عبادتگاه اسلامی است.  مسجد امام، مسجد سید، مسجد جامع و مسجد مصلی از جمله معروف‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد اصفهان به حساب می‌آیند.

حسینیه‌ها :یکی از حسینیه‌های بزرگ اصفهان، حسینیه بیت العباس است که در خیابان توحید نبش خیابان نظر غربی قرار دارد.

مامزاده‌های: دوقلو شریف، شاهزاده ابراهیم طوقچی، جوربران شمالی، باباقاسم، زینبیه، شمس الدین از زیارتگاه‌ محسوب می شوند.

کلیساهای اصفهان :
در این شهر کلیساها و کنیسه‌های بسیاری وجود دارد که بخش عمده ای از کلیساها در منطقه جلفا می باشند. برخی از کلیساهای شهر از سده هفده میلادی بجای مانده اند که معروفترین و قدیمی ترین آنان کلیسای وانک، کلیسای مریم مقدس، کلیسای گئورگ، کلیسای حضرت لوقا، کلیسای سن استپانوس، کلیسای هاکوپ، کلیسای نرسس و سرکیس . در این میان کلیسای هاکوپ مقدس قدیمی ترین کلیسای اصفهان می باشد.

کنیسه‌های اصفهان :
بیشتر کنیسه‌های اصفهان در محله جویباره که یهودی نشین بوده قرار گرفته‌اند. کنیسه عمو شعیا قدیمی‌ترین کنیسه اصفهان می‌باشد که در همین محل قرار گرفته است. در سال ۱۳۵۰ و بر اساس پژوهش‌های لطف الله هنرفر تعداد کنیسه‌های اصفهان بیست عدد ثبت شده ولی در حال حاضر تعدادی از آنها از بین رفته است.

بهداشت و درمان :اصفهان یکی از مرکزهای اصلی و تاثیرگذار برای درمان بیماران در ایران محسوب می شود. حدود سی بیمارستان، بیست درمانگاه، دههاانجمن و نهاد پزشکی و بهداشتی در این شهر فعالیت دارند. همچنین شهرستان اصفهان دارای ۱۴۷ آزمایشگاه، ۲۵۴ داروخانه، ۸۷ مرکز پرتونگاری و ۲۰۸ مرکز توانبخشی است.

حمل و نقل :فرودگاه بین المللی اصفهان که “شهید بهشتی” نام دارد در شمال شرقی شهر و در ۱۸ کیلومتری شهر واقع شده است.
از این فرودگاه روزانه ۳۶ پرواز در مسیرهای ورودی و خروجی و ۲۵۰ پرواز هفتگی به ۲۱ مقصد در داخل و خارج از ایران صورت می‌گیرد که روزانه ۴۰ هزار مسافر از طریق این فرودگاه مسافرت می‌کنند.

فرآورده های کشاورزی :
از فراورده‌های آن می‌توان به پنبه، تنباکو، غلات، برنج و صیفی اشاره کرد.

شهرهای خواهر
اصفهان به عنوان یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی مشرق زمین با شهرهای زیر دارای پیوند خواهرخواندگی است:
شیان، چین
کویت، کویت
بارسلون، اسپانیا
فلورانس، ایتالیا
سنت پیترزبورگ، روسیه
ایاسی، مجارستان
هاوانا، کوبا
کوالالامپور، مالزی
ایروان، ارمنستان
استانبول، ترکیه
لاهور، پاکستان
فوتبال:

فولاد مبارکه سپاهان اصفهان

مالک: کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
تاسیس: ۱۳۳۲
نام های سابق: شاهین اصفهان
موسس: محمود حریری
مدیرعامل: محمدرضا ساکت

آدرس: اصهان، چهارباغ بالا، چهارراه نظر، جنب بانک تجارت
تلفن: (۰۳۱۱) ۶۶۷۳۵۰۰
فکس: (۰۳۱۱) ۶۶۷۳۰۱۸

تاریخچه
در سال ۱۳۳۲ و به همت زنده یاد “محمود حریری” اولین سنگ بنای باشگاه با نام “شاهین” در اصفهان بر زمین نهاده شد.

این باشگاه که یکی از سرشاخه های اصلی و اولیه باشگاه “شاهین تهران” در اصفهان بود، در سال ۱۳۴۶ و با توجه به مسائل و مشکلات به وجود آمده فی مابین باشگاه شاهین و مسئولین وقت سازمان تربیت بدنی و اعلام انحلال آن، تغییر نام داد تا با نام جدید “سپاهان” پرچم دار ورزش در شهر اصفهان باشد.

فعالیتهای فرهنگی-ورزشی این باشگاه تا اواخر سال ۱۳۷۱ ادامه داشت تا اینکه از ابتدای سال ۱۳۷۲ و با توجه به شرایط اقتصادی بوجود آمده و با در نظر گرفتن مصالح باشگاه که در اصل بر حفظ نام سپاهان بود، امتیاز باشگاه به کارخانه سیمان سپاهان واگذار گردید تا از این تاریخ باشگاه سپاهان تحت نام و مدیریت کارخانه سیمان سپاهان ادامه حیات دهد.

تغییر شرایط اقتصادی کشور و عرضه شدن سهام کارخانه سیمان سپاهان در بورس سهام و عدم تمایل سهامداران جدید این کارخانه به باشگاه داری سبب گردید تا پس از یکسری رایزنی و تلاشهای گسترده مسئولین و مقامات ارشد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و ورزشی استان و مساعدتهای در خور تحسین شخص مهندس جهانگیری وزیر معادن و فلزات ومهندس اسلامیان مدیر عامل مجتمع عظیم فولاد مبارکه ، امتیاز باشگاه به فولاد مبارکه واگذار گردد تا فعالیتهای این باشگاه از تابستان ۱۳۷۹ بصورت بسیار گسترده با نام باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان ادامه یابد.

رنگها: زرد و مشکی
رنگ لباس اول: پیراهن زرد / شورت مشکی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت مشکی

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه نقش جهان

باشگاه ذوب آهن اصفهان

تاریخچه :
تاسیسات عظیم کارخانه ذوب آهن و شهرک وابسته به آن همزمان با آنکه دیگهای جوشان ذوب آهن جوشیدند ونقش اساسی خود را با افتتاح قسمتهایی از آن در صنایع کشور روشن ساختند ، ورزش را پذیرفتند.
در همان سال یعنی سال ۱۳۴۷ که گردانندگان این صنعت مادر به اندیشه جا و مکانی برای ورزش کارگران و کارمندان خود افتادند ، پس از آن به همت تعدادی از کارکنان کارخانه که در مرحله ساختمانی قرار داشت ، بنیان باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن اصفهان را با فعالیت در رشته های فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، کشتی ، وزنه برداری ، تنیس روی میز و شنا گذاشتند و تا کنون نیز پرچم این صنعت همراه با تیم های ورزشی آن در سطح کشور بر افراشته شده است . ذوب آهن در سال ۱۳۵۲ به جام تخت حمشید وارد شد.

باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن اصفهان از تاریخ تاسیس تاکنون علاوه بر کسب عنوانهای بیشمار قهرمانی ، چهره های بزرگی را تحویل تیمهای ملی ایران داده که آنان نیز در لباس تیم ملی ایران موفق به کسب عناوین مهمی برای ایران عزیز شده اند .
از مهمترین افتخارات این تیم، می توان به قهرمانی آن در جام حذفی سال۱۳۸۳ , ۱۳۸۷ ونایب قهرمانی لیگ برتردرسال ۱۳۸۸اشاره کرد.

تاسیس
۱۳۸۴
مدیرعامل
اصغر دلیلی
آدرس
اصفهان ،خشمسآبادی ،باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن

تلفن
۲۲۲۲۹۴۹ – ۲۲۰۱۸۷۰- ۲۲۲۷۰۰۴- ۰۳۱۱

فکس
۲۲۱۱۲۵۹- ۰۳۱۱

ایمیل
zobahansport@yahoo.com
zobahan50@gmail.com

وب سایت
www.zobahanclub.com

رنگ لباس اول
پیراهن سفید/ شورت سفید

رنگ لباس دوم
پیراهن سبز / شورت سبز

ورزشگاه اختصاصی
ورزشگاه فولادشهر