اصفهان

اصفهان

اِصفَهان (پارسی میانه: اسپهان) شهری باستانی در مرکز ایران است. شهر اصفهان، مرکز استان اصفهان و نیز مرکز شهرستان اصفهان است. به لحاظ جمعیت بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران و یکصد و شصت و سومین شهر پر جمعیت دنیاست. این شهر طبق سرشماری نفوس و مسکن، در سال ۱۳۸۵، ۱٬۵۸۳٬۶۰۹ نفر جمعیت داشته‌است.اصفهان از دیرباز از مهمترین مراکز شهرنشینی در فلات ایران بوده‌است.استان اصفهان با مساحتی حدود 105937 کیلومتر مربع بین 30 درجه و 43 دقیقه تا 34 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی خط استوا و 49 درجه و 36 دقیقه تا 55 درجه و31 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.

این استان که در مرکز ایران واقع شده است از شمال به استانهای مرکزی، قم و سمنان، ازجنوب به استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از شرق به استانهای لرستان و‌ چهارمحال بختیاری محدود است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، این استان دارای 17 شهرستان، 60 شهر ، 37 بخش و 116 دهستان و مرکز آن اصفهان است.

جغرافیای تاریخی استان

در ادوار پیش، اصفهان نقش پلی را داشت که قسمتهای کم ارتفاع شرق فلات ایران را با سرزمین های کوهستانی غرب مرتبط می ساخت و برای اطراق سرمازدگان کوهستان غرب و گرمازدگان و خستگان هوای خشک شرق، محل مناسب و مطلوبی بود.از اصفهان قبل از اسلام، یعنی دوره حکومت مادها و دوره شاهنشاهی هخامنشیان ، اشکانیان و ساسانیان اطلاعات زیادی در دست نیست و از آن دوره ها، آثار قابل توجهی بر جای نمانده است.

ویژگی‌های فرهنگی

استان اصفهان از جمله مناطق تاریخی کشور است که مانند ستاره درخشانی بر تارک سرزمین کهنسال ایران می درخشد این استان تنوع قومی جالب توجهی دارد که فرهنگ پر بار ملی و مذهبی ایران عامل پیوند و یگانگی تمامی آنها از جمله بختیاری ها، ارمنی ها، زرتشتی ها و… شده است.
شهر اصفهان
از مراجعه به منابع موجود تاریخی چنین بر می آید که کلمه، اسپاران، بطلمیوس، سپاهان، پهلوی ، اصفهان عرب و اصفهان امروز لفظی قدیمی است و به احتمال قریب به یقین کلمه ای پهلوی است و ریشه قدیمی تر از پهلوی آن مکشوف نیست.

جاذبه های طبیعی

  • آبشارشالورا
  • آبشارکردعلیا
  • چشمه آبمعد‌نی ورتون
  • زاینده رود
  • غارآهکی کلهرود
  • غار کوکولو
  • جلگه اصفهان
  • حیات وحش و منطقه حفاظت شده کلاه قاضی
  • در یاچه سد زاینده رود
  • سد چشمه مرغاب
  • باتلاق گاوخونی

مکان زیارتی ومذهبی

  • مسجدامام
  • مسجدشیخ لطف الله
  • مسجدومناره برسیان
  • مسجد گار
  • مسجدسرخی
  • مسجدلنبان
  • مسجدرکن الملک
  • مسجدازیران
  • مسجدقطبیه
  • مسجد سین
  • مسجداشترجان
  • مسجدجارچی
  • مسجدایلچی
  • مسجد علی
  • مسجد الجاتو
  • مسجد رحیم خان
  • طبیعت اصفهان :زاینده رود بزرگترین رود فلات مرکزی ایران ازکوه‌های بختیاری سرچشمه گرفته و از میان اصفهان می‌گذرد. همچنین جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زایند رود می‌باشد، ازدیگرمناطق طبیعی قابل گشت و گذار اصفهان می‌توان به کوه کلاه قاضی و کوه صفه اشاره نمود. منطقه کلاه قاضی یک پارک ملی است با نام پارک ملی کلاه قاضی که محل زیست جانوران زیادی مانند کل، پازن، بز، آهو، و عقاب است.

   آب و هوا:اقلیم شهر اصفهان در شمال و شرق از منطقه کویری تاثیر گرفته و در جنوب به جهت وجود کوه صفه از هوای خنک تری بهره مند است. آب و هوای اصفهان به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی دارد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۴۰ درجه سانتی گراد است که تابستانهایی گرم و خشک را می سازد.

   طبیعت اصفهان زاینده رود بزرگترین رود فلات مرکزی ایران ازکوه‌های بختیاری سرچشمه گرفته و از میان اصفهان می‌گذرد. همچنین جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زایند رود می‌باشد، ازدیگرمناطق طبیعی قابل گشت و گذار اصفهان می‌توان به کوه کلاه قاضی و کوه صفه اشاره نمود. منطقه کلاه قاضی یک پارک ملی است با نام پارک ملی کلاه قاضی که محل زیست جانوران زیادی مانند کل، پازن، بز، آهو، و عقاب است.

   آب و هوا :قلیم شهر اصفهان در شمال و شرق از منطقه کویری تاثیر گرفته و در جنوب به جهت وجود کوه صفه از هوای خنک تری بهره مند است. آب و هوای اصفهان به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی دارد. حداکثر درجه حرارت در تابستان ۴۰ درجه سانتی گراد است که تابستانهایی گرم و خشک را می سازد.

غذاهای سنتی :در اصفهان غذاهای سنتی بسیاری مورد استفاده هستند که برخی از آنها مربوط به شهرهای دیگر اصفهان بوده اند و یا در شهرهای دیگر ایران نیز رواج داشته و دارند. در این میان بریانی و خورش ماست معروف ترین غذای اصفهان می باشند. همچنین سایر غذاهای این شهر چنین می باشند: آش سماق، کله جوش که غذای ایلات قشقایی اصفهان است، سرگنجشکی، کوکو قندی، قیمه ریزه، آش ماش و قمری، یخنه ترش، ماش و زردک، اوماج سرکه و چغندر، نخود و آب.

ره‌آورد شهر :معروفترین ره‌آورد اصفهان گز است. گز یک نوع شیرینی است که با گز انگبین یا ترنجبین شکر بادکا و مغز پسته، بادام، فندق یا گردو و سفیده تخم مرغ و گلاب ساخته می‌شود و در آن در از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود. از دیگر رها آوردهای اصفهان می توان به صنایع دستی به ویژه قابهای خاتم کاری و میناکاری، پارچه های قلمکاری شده و آثار مختلف قلمزنی اشاره نمود.

مسجدها
اصفهان دارای ۸۱۶ مسجد، ۹۳ تکیه و حسینیه و همچنین ۱۴۴ عبادتگاه اسلامی است.  مسجد امام، مسجد سید، مسجد جامع و مسجد مصلی از جمله معروف‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد اصفهان به حساب می‌آیند.

حسینیه‌ها :یکی از حسینیه‌های بزرگ اصفهان، حسینیه بیت العباس است که در خیابان توحید نبش خیابان نظر غربی قرار دارد.

مامزاده‌های: دوقلو شریف، شاهزاده ابراهیم طوقچی، جوربران شمالی، باباقاسم، زینبیه، شمس الدین از زیارتگاه‌ محسوب می شوند.

کلیساهای اصفهان :
در این شهر کلیساها و کنیسه‌های بسیاری وجود دارد که بخش عمده ای از کلیساها در منطقه جلفا می باشند. برخی از کلیساهای شهر از سده هفده میلادی بجای مانده اند که معروفترین و قدیمی ترین آنان کلیسای وانک، کلیسای مریم مقدس، کلیسای گئورگ، کلیسای حضرت لوقا، کلیسای سن استپانوس، کلیسای هاکوپ، کلیسای نرسس و سرکیس . در این میان کلیسای هاکوپ مقدس قدیمی ترین کلیسای اصفهان می باشد.

کنیسه‌های اصفهان :
بیشتر کنیسه‌های اصفهان در محله جویباره که یهودی نشین بوده قرار گرفته‌اند. کنیسه عمو شعیا قدیمی‌ترین کنیسه اصفهان می‌باشد که در همین محل قرار گرفته است. در سال ۱۳۵۰ و بر اساس پژوهش‌های لطف الله هنرفر تعداد کنیسه‌های اصفهان بیست عدد ثبت شده ولی در حال حاضر تعدادی از آنها از بین رفته است.

بهداشت و درمان :اصفهان یکی از مرکزهای اصلی و تاثیرگذار برای درمان بیماران در ایران محسوب می شود. حدود سی بیمارستان، بیست درمانگاه، دههاانجمن و نهاد پزشکی و بهداشتی در این شهر فعالیت دارند. همچنین شهرستان اصفهان دارای ۱۴۷ آزمایشگاه، ۲۵۴ داروخانه، ۸۷ مرکز پرتونگاری و ۲۰۸ مرکز توانبخشی است.

حمل و نقل :فرودگاه بین المللی اصفهان که “شهید بهشتی” نام دارد در شمال شرقی شهر و در ۱۸ کیلومتری شهر واقع شده است.
از این فرودگاه روزانه ۳۶ پرواز در مسيرهای ورودی و خروجی و ۲۵۰ پرواز هفتگی به ۲۱ مقصد در داخل و خارج از ایران صورت مي‌گيرد که روزانه ۴۰ هزار مسافر از طریق این فرودگاه مسافرت می‌کنند.

فرآورده های کشاورزی :
از فراورده‌های آن می‌توان به پنبه، تنباکو، غلات، برنج و صیفی اشاره کرد.

شهرهای خواهر
اصفهان به عنوان یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی مشرق زمین با شهرهای زیر دارای پیوند خواهرخواندگی است:
شیان، چین
کویت، کویت
بارسلون، اسپانیا
فلورانس، ایتالیا
سنت پیترزبورگ، روسیه
ایاسی، مجارستان
هاوانا، کوبا
کوالالامپور، مالزی
ایروان، ارمنستان
استانبول، ترکیه
لاهور، پاکستان
فوتبال:

فولاد مبارکه سپاهان اصفهان

مالک: کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
تاسیس: 1332
نام های سابق: شاهین اصفهان
موسس: محمود حریری
مدیرعامل: محمدرضا ساکت

آدرس: اصهان، چهارباغ بالا، چهارراه نظر، جنب بانک تجارت
تلفن: (0311) 6673500
فکس: (0311) 6673018

تاریخچه
در سال 1332 و به همت زنده ياد “محمود حريری” اولين سنگ بنای باشگاه با نام “شاهين” در اصفهان بر زمين نهاده شد.

اين باشگاه که يکی از سرشاخه های اصلی و اوليه باشگاه “شاهين تهران” در اصفهان بود، در سال 1346 و با توجه به مسائل و مشکلات به وجود آمده فی مابين باشگاه شاهين و مسئولين وقت سازمان تربيت بدنی و اعلام انحلال آن، تغيير نام داد تا با نام جديد “سپاهان” پرچم دار ورزش در شهر اصفهان باشد.

فعاليتهای فرهنگی-ورزشی این باشگاه تا اواخر سال 1371 ادامه داشت تا اينکه از ابتدای سال 1372 و با توجه به شرايط اقتصادی بوجود آمده و با در نظر گرفتن مصالح باشگاه که در اصل بر حفظ نام سپاهان بود، امتياز باشگاه به کارخانه سيمان سپاهان واگذار گرديد تا از اين تاريخ باشگاه سپاهان تحت نام و مديريت کارخانه سيمان سپاهان ادامه حيات دهد.

تغيير شرايط اقتصادی کشور و عرضه شدن سهام کارخانه سيمان سپاهان در بورس سهام و عدم تمايل سهامداران جديد اين کارخانه به باشگاه داری سبب گرديد تا پس از يکسری رايزنی و تلاشهای گسترده مسئولين و مقامات ارشد سياسی، اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و ورزشی استان و مساعدتهای در خور تحسين شخص مهندس جهانگيری وزير معادن و فلزات ومهندس اسلاميان مدير عامل مجتمع عظيم فولاد مبارکه ، امتياز باشگاه به فولاد مبارکه واگذار گردد تا فعاليتهای اين باشگاه از تابستان 1379 بصورت بسيار گسترده با نام باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان ادامه يابد.

رنگها: زرد و مشکی
رنگ لباس اول: پیراهن زرد / شورت مشکی
رنگ لباس دوم: پیراهن سفید / شورت مشکی

ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه نقش جهان

باشگاه ذوب آهن اصفهان

تاریخچه :
تاسيسات عظيم كارخانه ذوب آهن و شهرك وابسته به آن همزمان با آنكه ديگهاي جوشان ذوب آهن جوشيدند ونقش اساسي خود را با افتتاح قسمتهايي از آن در صنايع كشور روشن ساختند ، ورزش را پذيرفتند.
در همان سال يعني سال 1347 كه گردانندگان اين صنعت مادر به انديشه جا و مكاني براي ورزش كارگران و كارمندان خود افتادند ، پس از آن به همت تعدادي از كاركنان كارخانه كه در مرحله ساختماني قرار داشت ، بنيان باشگاه فرهنگي ورزشي ذوب آهن اصفهان را با فعاليت در رشته هاي فوتبال ، واليبال ، بسكتبال ، كشتي ، وزنه برداري ، تنيس روي ميز و شنا گذاشتند و تا كنون نيز پرچم اين صنعت همراه با تيم هاي ورزشي آن در سطح كشور بر افراشته شده است . ذوب آهن در سال 1352 به جام تخت حمشید وارد شد.

باشگاه فرهنگي ورزشي ذوب آهن اصفهان از تاريخ تاسيس تاكنون علاوه بر كسب عنوانهاي بيشمار قهرماني ، چهره هاي بزرگي را تحويل تيمهاي ملي ايران داده كه آنان نيز در لباس تيم ملي ايران موفق به كسب عناوين مهمي براي ايران عزيز شده اند .
از مهمترین افتخارات این تیم، می توان به قهرمانی آن در جام حذفی سال1383 , 1387 ونایب قهرمانی لیگ برتردرسال 1388اشاره کرد.

تاسیس
1384
مدیرعامل
اصغر دلیلی
آدرس
اصفهان ،خشمسآبادی ،باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن

تلفن
2222949 – 2201870- 2227004- 0311

فکس
2211259- 0311

ایمیل
zobahansport@yahoo.com
zobahan50@gmail.com

وب سایت
www.zobahanclub.com

رنگ لباس اول
پیراهن سفید/ شورت سفید

رنگ لباس دوم
پیراهن سبز / شورت سبز

ورزشگاه اختصاصی
ورزشگاه فولادشهر