تایلند

• فرودگاه بانکوک
در شهر بانکوک دو فرودگاه وجود دارند که از سال ۲۰۰۶ تمامی پروازهای بین المللی به مقصد این شهر، از فرودگاه سوارنابومی Suvarnabhumi انجام می شوند. فرودگاه دیگر یعنی دون موانگ Don Muang نیز از آن پس تنها برای پروازهای داخلی و استفاده خانواده سلطنتی به کار می رود. پیش از فرود هواپیما در فرودگاه بانکوک، فرمی با نام Arrival/Departure Card در اختیار مسافران قرار می گیرد که باید آن را پر کرده و در فرودگاه به همراه گذرنامه خود، به مأمور بازرسی گذرنامه در قسمت Immigration تحویل دهند. سپس به تابلویی که نام خطوط هوایی در آن نوشته شده، مراجعه کرده و با پیدا کردن نام پرواز خود و شماره محل دریافت بارBaggage Reclaim پروازشان، بارهای خود را دریافت کرده و به سمت خروجی ها حرکت کنند که در آنجا راهنماهای ما با تابلوی هما HOMA منتظر آنها هستند.

• اقامت در هتل
هنگام ورود به هتل، فرمی با نام Guest Registration Card در اختیار مسافران قرار می گیرد که با پر کردن آن و ارائه گذرنامه، می توانند اتاق خود را تحویل بگیرند. در زمان اقامت در هتل باید به این نکات توجه کرد:
از آنجایی که آب لوله کشی در تایلند آشامیدنی نیست، روزانه دو شیشه آب در هر اتاق قرار می دهند که استفاده از آنها هزینه ای برای مسافر ندارد اما هزینه سایر امکانات موجود در اتاق به عهده خود مسافر است. تقریباً تمام هتلها دارای صندوق ایمنی در هر اتاق هستند که روش استفاده از آن نیز بسیار ساده است. زمان تحویل گرفتن اتاق ساعت ۲ بعدازظهر و زمان تحویل دادن آن ۱۲ ظهر است. پس از پایان اقامت در هتل، مسافران باید کلید اتاق را به صندوق هتل تحویل دهند و در صورت استفاده از امکانات هتل، هزینه هایش را تسویه کرده و در ساعت مقرر که راهنما از روز قبل به اطلاع آنها رسانده و برای ترانسفر در لابی هتل حضور پیدا کنند.

• تبدیل ارز
واحد پول تایلند بات Baht است و هر بات به صد ستنگ Satang تقسیم می شود. اسکناسهای تایلند از ده تا هزار بات متغیر است و بر روی تمامی آنها، تصویری از پادشاه کنونی تایلند دیده می شود. سکه های رایج در این کشور شامل ۲۵ و ۵۰ ستنگ، یک، پنج و ده باتی و اسکناسهای رایج نیز شامل ۱۰۰۰ بات (خاکستری) ۵۰۰ بات (بنفش) ۱۰۰ بات (قرمز) ۵۰ بات (آبی) ۲۰ بات (سبز) و ۱۰ بات (قهوه ای) می شوند. کد اختصاری بات تایلند THB است.
ارزهای معتبر و چک های مسافرتی را به راحتی می توان در صرافی ها، هتلها، امکان توریستی، بانکها و مراکز خرید تبدیل کرد (در تایلند ریال تبدیل نمی شود.) نرخ تبدیل ارز در بانکها و صرافی های معتبر بهتر از هتلها و فروشگاههاست. در حال حاضر (۲۰۰۹) هر دلار آمریکا حدوداً معادل۳۴-۳۳ بات است. همچنین کارتهای اعتباری مانند امریکن اکسپرس، دینرز کلاب، ویزا و مستر کارت در تایلند به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

• تماس با ایران
برای تماس با ایران در صورت داشتن گوشی تلفن همراه، با خرید سیم کارت و شارژ مورد نیاز از سوپرمارکت، با تلفن همراه با ایران تماس گرفت. نحوه وارد کردن شارژ سیم کارتهای مختلف بر روی کارت شارژ آنها نوشته شده است. همچنین می توان از داخل اتاق هتل نیز برای تماس با ایران استفاده کرد که هزینه آن بسیار بیشتر خواهد بود. هنگام تماس با ایران به هر یک از این روشها باید برای گرفتن کد ایران از شماره ۰۰۱۹۸ استفاده کرد.

• بانکوک
بانکوک، پایتخت تایلند، که مقصد گردشگران بسیاری از سراسر جهان است، بین مردم تایلند با نام شهر فرشتگان Krung Thep نیز خوانده می شود و به علت داشتن بیش از ۴۰۰ معبد بودایی بین نظیر و رودخانه و کانالهای متعدد شهرت دارد. از آنجایی که مردم این شهر به غذا خوردن بسیار علاقه دارند، گوشه و کنار خیابانهای بانکوک مملو از دستفروشهایی است که غذاهای مختلفی را می فروشند و بوی آنها در هوا به مشام می رسد! وسایل نقلیه در این شهر شامل تاکسی، توک توک، ترن، موتور و اتوبوس می شوند. ساعت رسمی بانکوک، ۷ ساعت جلوتر از گرینویچ و ۳٫۳۰ ساعت جلوتر از وقت محلی تهران است.
شهر بانکوک یکی از بهترین شهرهای دنیا برای خرید است. یکی از بازارهای عمده فروشی و ارزان قیمت این شهر، بازار پرتونم Pratunam است که در نزدیکی آن، سه فروشگاه بزرگ سیتی کامپلکس City Complex، پلتینیوم Platinium و پرتونم سنتر Pratunam Center قرار دارند. فروشگاه لوازم کامپیوتری پن تیپ Pantip Plaza نیز در مجاورت آنها واقع شده است. سیام اسکوئر Siam Square واقع در خیابان رامایکم، دیگر منقطه اصلی برای خرید در بانکوک است که فروشگاه های اطراف آن شامل سیام سنتر Siam Center، سیام دیسکاوری Siam Discovery، سیام پاراگون Siam Paragon، ام. بی. کی MBK و توکیو می شوند. در امتداد همین خیابان، مراکز خرید سنترال و رلد پلازا Central World Plaza شامل ورلد ترید سنتر World Trade Center، زن Zen و ایستن Isten قرار گرفته و روبه روی این مجموعه، مراکز خرید گیسورن پلازا و فروشگاه بیگ سی واقع شده اند. در بانکوک همچنین می توان به فروشگاه های زنجیره ای رابینسون Robinson و سنترال مراکز خرید خیابانهای سیلوم و سوریونگ شامل سیلوم کامپلکس، یونایتد سنتر، سیلوم پلازا، جیم تامپسون و نیز بازار شبانه سوان لوم Suan Lum اشاره کرد.

• جاذبه های بانکوک
• کاخ پادشاهی
یکی از مکانهایی که هر گردشگری در تایلند از آن بازدید می کند، کاخ پادشاهی و معبد بودای زمردین است. این کاخ که از قرن ۱۸ تا ۲۰ محل سکونت پادشاهان تایلند بوده، در ساحل غربی رودخانه بانکوک واقع شده و گرداگرد آن را دیواری به طول ۱۹۰۰ متر فرا گرفته است. بودای زمردین مقدس ترین مجسمه بودا در کشور تایلند است که از یشم سبز ساخته و با لباسی زرین پوشیده شده است. این بودا سه لباس زرین دارد که بر حسب تغییر فصل توسط پادشاهان تایلند طی مراسم ویژه ای تعویض می شوند.

• بازدید از معابد
در بانکوک بیش از ۴۰۰ مبعد (وات Wat) وجود دارند که از جمله مهم ترین آنها و سه معبد بودای طلاییTraimit Buddha، بودای خوابیده Reclining و بودای مرمرین Marble Buddha است. بودای طلایی که یکی از معروفترین وات های تایلند است از طلای خالص و به ارتفاع ۳٫۵ متر و وزن ۵٫۵ تن ساخته شده است. بودای خوابیده بزرگترین و قدیمی ترین معبد بانکوک است که بیش از هزار مجسمه بودا را در خود جای داده است. بودای خوابیده ۴۶ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع داشته، با طلا پوشیده شده و در چشم های آن صدف مروارید به کار رفته است. بودای مرمرین یکی از زیباترین معابد بانکوک است که حدود یک قرن در دوران رامای پنجم، با مرمرهای عظیم و سفید ایتالیایی ساخته شده است.

• رز گاردن
یکی از دیدنی ترین مکان های بانکوک، رزگاردن است که در ۳۰ کیلومتری این شهر واقع شده و دریاچه بزرگ زیبایی در آن قرار دارد. بیشترین جاذبه این باغ در نمایش های فرهنگی کشور تایلند است که شامل بوکس تایلندی، رقص سنتی این کشور، مراسم عروسی تایلندی، شمشیر بازی و نمایش فیلها می شود. مساحت رز گاردن حدود ۷۵۰ کیلومتر مربع بوده و در آن صنایع دستی سنتی کشور تایلند نیز برای گردشگران به نمایش گذاشته می شود.

• بازار روی آب
در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی بانکوک، بازار روی آب این شهر قرار دارد که در آن زنان محلی میوه و سبزیجات خود را در قایقهای کوچک می فروشند. شلوغ ترین ساعات کار بازار ۶ تا ۱۱ صبح است و بهتر است که گردشگران از این شیوه سنتی خرید و فروش کالا در ساعات اولیه صبح بازدید کنند.

• باغ وحش
بزرگترین باغ وحش آزاد تایلند با مساحت ۲۰۰۰ کیلومتر مربع، در خارج از شهر بانکوک قرار گرفته و دارای دو محل نگهداری حیوانات وحشی و پارک آبی است. اصلی ترین جاذبه این باغ وحش، محوطه ای است که در آن می توان حیوانات وحشی را در زیستگاه طبیعی خود دید. مسیر بازدید از این محل ۸ کیلومتر بوده و ۴۵ دقیقه به طول می انجامد.

• شام کشتی
سفر با کشتی بر روی رودخانه چائوپرایا Chao Phraya در بانکوک، شیوه خوبی برای تماشای جاذبه های ونیز شرق است. کشتی شامگاه از لنگرگاه حرکت کرده و پس از صرف شام، از زیر پل رامای هشتم دور زده و به لنگرگاه باز می گردد.

• شهربازی
شهربازی بانکوک که به شیوه امریکایی ساخته شده، با انواع بازیها و سرگرمی ها، ساعتهای شادی را برای کودکان و بزرگسالان فراهم می کند. این شهربازی از ۴ بخش اصلی تشکیل شده و ۴۰ بازی هیجان انگیز، آن سرزمین رویایی را به یکی از محبوبترین مقاصد گردشگران تبدیل کرده است.

• شهر سوخته
شهر تاریخی آیوتهایا که به مدت ۴۱۷ سال پایتخت تایلند به شمار می رفته، در سال ۱۳۵۰ ایجاد شده و دومین پایتخت سیام پس از سوخوتای Sukhotai، بوده است. این شهر که بسیاری در قرن ۱۷ آن را از زیباترین شهرهای جهان می دانستند، از سال ۱۹۹۱ در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفته است. آیوتهایا تا سال ۱۷۶۷ محل حکومت ۳۳ تن از پادشاهان تایلند از خاندانهای مختلف بود تا اینکه در نیمه های قرن ۱۸ برمه ای ها آن را فتح و تخریب کردند.

• رودخانه کوای
این رودخانه به سبب پل روی آن شهرتی جهانی دارد. این پل در دوران جنگ جهانی دوم، به هنگام ساخت خط آهن مرگ ایجاد شده است پس از جنگ نیروهای متحدان کشته شدگان را در دو قبرستان در نزدیکی رودخانه کوای به خاک سپردند که هر ساله در اولین هفته ماه دسامبر به یادبود این واقعه، در اطراف این پل نورافشانی می کنند و نمایشگاه هایی نیز برگزار می شوند.

• پاتایا
شهر ساحلی پاتایا که بعد از بانکوک، شناخته شده ترین و پرطرفدارترین مکان برای گردشگران تایلند است، در ۱۶۵ کیلومتری جنوب شرقی بانکوک واقع شده است. پاتایا به سواحل زیبا و شنی، سرگرمی های جذاب، مناطق دیدنی و تفریحات شبانه خود شهرت دارد. سواحل مرکزی شهر کوچک پاتایا به دلیل نزدیکی به واکینگ استریت Walking Street بسیار شلوغ و پرتردند اما سواحل شمالی و جنوبی این شهر، آرامش بیشتری داشته و محل مناسبی برای اقامت خانواده ها هستند. برای رفت و آمد در پاتایا می توان از وانت هایی که به عنوان تاکسی کار می کنند، استفاده کرده یا موتورسیکلت کرایه کرد. از جمله مراکز خرید پاتایا می توان به سنترال فستیوال Central Festival، بیگ سی Big C، لوتوس Lotus، رویال گاردن Royal Garden، اوت لت Outlet و مایک Mike اشاره کرد.

• جزیره پوکت
پوکت که با نام مروارید دریای آندامان نیز شناخته می شود به سبب سواحل زیبای خود و غواصی در آبهای شفاف آن شهرت دارد. بیش از نیمی از این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شمال تا جنوب آن کوه هایی کشیده شده اند. پوکت بزرگترین جزیره تایلند و مهم ترین استراحتگاه برای تعطیلات در تایلند و آسیاست. بهترین و معروف ترین سواحل جزیره پوکت در کناره غربی آن قرار دارند و پاتونگ Patong و کارون Karon از جمله محبوب ترین این سواحل به شمار می روند. ساحل پاتونگ بسیار وسیع است و اغلب مرکز خرید پوکت و نیز خیابان متعددی وجود دارند و محدوده کار آنها نیز در جزیره های کوچک اطراف پوکت است که از لحاظ مرجانهای زیبا و موجودات دریایی شهرتی جهانی دارند. در پوکت، قایق رانی و موج سواری نیز بسیار طرفدار دارد.

• جاذبه های پوکت
جزیره پی پی Phi Phi Island
فانتاسی شو Fantasea Show
غواصی Snorkeling / Diving
سقوط آزاد Bungy Jumping
قایق سواری در تنداب White Water Rafing
جزیره جیمز باند James Bond Island
شام کشتی Sunest Dinner Cruise
سفر با قایق پارویی Kayaking

• جزیره سامویی
این جزیره یکی از زیباترین نقاط بلند و ناحیه ای بکر و گرمسیری با سواحل شنی سفید و آبهای درخشان خلیج تایلند است. نام کامل این جزیره کو سامویی است که کو Koh در زبان تایلندی به معنای جزیره است و نام سامویی نیز از واژه ای چینی به معنای بهشت امن گرفته شده است. بیشتر این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شرق به غرب آن رشته کوهی کشیده شده است.
بزرگترین و شلوغ ترین ساحل سامویی، ساحل چاونگ Chaweng به طول ۷ کیلومتر است که در شمال جزیره قرار دارد. مرکز این منطقه به ویژه اطراف خیابان مشهور Green Mango بسیار شلوغ و کناره های شمالی و جنوبی آن آرام تر و دارای محیطی خانوادگی تر است. از جمله سواحل دیگر این جزیره می توان به لامای Lamai، بوپت Bophut و منام Meanam اشاره کرد.

• جاذبه های سامویی
صخره های پدربزرگ و مادربزرگ Hia Ta – Hia va
باغ سحرآمیز بودا Magic Buddha Garden
آبشار ناموانگ Namuang Waterfall
مجسمه بودای بزرگ The Big Buddha
باغ پروانه ها Butterfly Garden
مزرعه مارها Snake Farm
خانه باستانی Ancient House
غواصی Diving / Snorkeling
پارک پارادایز Paradise Park
منبع : biss.ir/tours/thailand/index.html