مالزی

مالزی کشوری است متشکل از سیزده ایالت و سه سرزمین فدرال در جنوب شرق آسیا با مساحتی بالغ بر ۳۲۹٫۸۴۷ کیلومتر مربع ، شهر کوالالامپور پایتخت مالزی است. جمعیت مالزی بیش از ۲۷ میلیون نفر می باشد. این کشور توسط دریای چین جنوبی از هم جدا شده به دو منطقه – شبه جزیره مالزی و مالزی بورنئو تقسیم شده است مالزی هم مرز تایلند ، اندونزی ، سنگاپور ، برونئی و فیلیپین می باشد. این کشور در نزدیکی خط استوا واقع شده است آب و هوایی گرمسیری را تجربه می کند. تا سال ۱۹۶۳ مالزی به عنوان یک کشور متحد وجود نداشت و پیش از آن عبارت بود از مجموعه ای از مستعمرات بریتانیا که در اواخر قرن ۱۸ تاسیس شده بود. اکثریت جمعیت مالزی مسلمان هستند همچنین تعداد قابل ملاحظه ای چینی و هندی نیز به عنوان اقلیت وجود دارند. زبان مالایی و اسلام به زبان رسمی و مذهب این کشور هستند.

مالزی عضو موسس انجمن ملل جنوب شرق آسیا است و با حضور در بسیاری از سازمانهای بین المللی ، نظیر سازمان ملل نقش مهمی را ایفا میکند. مالزی به دلیل داشتن سواحل و متفاوت در نقاط مختلفش , یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای تفریحات آبی در جهان محسوب می شود. استان ساراواک به دلیل داشتن آبهای زلال و تنوع ماهی ها از زیباترین جاذبه های گردشگری مالزی به شمار می روند. طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکانهای متعددی را برای توریست های علاقمند به طبیعت ارائه می کند. تامان نگارا یا همان جنگل ملی مالزی یکی از قدیمی ترین جنگلهای جهان است. جزایر بسیار دیدنی و بکر در سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی عبارتند از : جزیره تیومان، جزیره ردانگ ، جزیره پرهنتیان و …

برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می باشند در حال حاضر بلندترین برجهای دوقلوی جهان می باشند که یکی از اماکن توریستی شهر کوالالامپور را بوجود آورده اند. مجسمه ی ایستاده ی بودا (کوالالامپور) بلندترین مجسمه ی ایستاده دنیاست که همه روزه جمع کثیری از توریست ها از آن دیدن می کنند. پارک پرنده های مالزی که در شهر کوالالامپور واقع شده است از بزرگترین باغ های پرندگان روباز در دنیاست. ارتفاعات گنتینگ و مجموعه هتلها و رستورانها به همراه تنها کازینو موجود در مالزی در فاصله کمی از کوالالامپور نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگران در مالزی می باشد. بازارهای محلی و فروشگاههای بسیار بزرگ داخل شهر کوالالامپور نیز شاید یکی دیگر از جاذبه های این شهر برای عده ای از گردشگران باشد که در طی اقامت خود در مالزی از آن بهره می گیرند.