تور ایتالیا


تور ایتالیا
تور ایتالیا نامی آشنا برای همه گردشگران دنیا و ایران است. تور ایتالیا توری است که بسیاری از گردشگران ایرانی در سال به دنبال مشارکت در آن هستند. تور  ایتالیا تور  کشوری تاریخی و باستانی و اثر گذار از زمان امپراتوری روم ، قرون وسطی و دوره رنسانس. این کشور در جنوب اروپا قرار گرفته است.
اما بیشترین دیدنی های ایتالیا در پایتخت آن یعنی رم قرار دارد. شهری قدیمی و باستانی شاهد هزاران سال تاریخ و فرهنگ. رم پایتخت ایتالیا است. علاوه بر این رم پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر ایتالیا نیز می باشد. این شهر با حومه جمعیتی بالغ بر ۳/۴ میلیون نفر در مساحتی بالغ بر ۱۲۸۵ کیلمومتر مربع زندگی می کنند. شهر رم دارای رودخانه ای به نام تیبر (Tiber) که شهر را به دو قسمت تقسیم می کند. شهر رم به دلیل مرکزیتی که در دوره امپراتوری بزرگ رم داشته دارای آثار تاریخی و باستانی بی شماری است که سالانه ده ها گونه از این آثار از زیر خاک خارج می شوند. علاوه بر این این شهر مرکزیتی برای مذهب کاتولیک در دین مسیحیت است چرا که واتیکان به عنوان مرکز حکوکت رهبر کاتولیک های جهان و به عنوان کشوری مستقل در دل پایتخت ایتالیا ، در این شهر قرار دارد. در تقسیمات کشوری ایتالیا رم در مرکز منطقه لازیو و استان رم قرار دارد. نخستین دیدنی رم کلوسئوم یا به اصطلاح عامه میدان جنگ گلادیاتورها است. این بنای تاریخی در حدود دو هزار ساله دارد که آمفی تأتر شهر و محل برگزاری جشن ها و مسابقات شهر رم باستان بوده است. بنای کلوسئوم بزرگ ترین بنای به جای مانده از امپراتوری رم باستان است. پس از آن باید به کشور واتیکان در قلب شهر رم اشاره کرد. واتیکان نام شهری است در مرکز پایتخت ایتالیا واتیکان نه یک شهر که در اصل یک کشور است. واتیکان کشوری مستقل با تمام مشخصات یک کشور است. واتیکان محل اقامت پاپ رهبر کاتولیک های جهان است که مرکز کلیسای کاتولیک واتیکان نیز می باشد. مساحت واتیکان که شهر واتیکان نیز درون آن است در حدود ۴۴ هکتار است. واتیکان کوچک ترین کشور دنیا است که در حدود ۸۰۰ نفر جمعیت این کشور است. این تعداد شامل کارکنان و کارمندان نظام اداری واتیکان و شخصیت های مذهبی کاتولیکاست. کلیسای مرکزی واتیکان همان کلیاسی سنت پیتر است. شکل زیر نماییی از صحن واتیکان که از بالای کلیسای سن پیترو است را مشاهده می کنید.

اما باید دانست که ایتالیا آنقدر دیدنی دارد که تنها به شهر رم ختم نمی شود. شاید پس از رم فلورانس مهمترین شهر در تور ایتالیا باشد. فلورانس مرکز هنر رنسانس و زادگاه مهمترین معماران و طراحان هنر رنسانسی است. شاید نام لئوناردو داوینچی و میکل آنژ در این میان به خوبی می درخشد. شاید به جرأت می توان گفت که کمتر شهری در دنیا به این زیبایی تاریخ دوره رنسانس و آغاز عصر روشنگری را می نمایاند. مرکز تاریخی شهر فلورانس ساعت ها فقط شما خواهد گرفت. در مرکز شهر شما با کلیسای سانتا ماریا دل فیوره روبرو می شوید. این کلیسا از بزرگ ترین کلیساهای موجود در دنیا است و گنبد آن به صورت دوپوست معماری شده است و نمای آن شاهکاری از نمای رنسانسی است که بخشی از آن توسط میکلانژ طراحی و پیشنهاد شده است. سنگفرش خیابان ها و فضای عمومی آنقدر زیبا است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. میدان سینیورا مرکز دیدار بزرگ ترین آثار مجمسمه ای است که بخشی از آن کپی شده از کارهای بزرگ است. کلیسای سانتاکروز مدفن میکل آنژ ، گالیله و ماکیاولی هر گردشگری را به سوی آن می کشد. اما شاید مهمترین چیزی که گردشگران را به فلورانس می کشاند موزه آکادمی است که شاهکار میکل آنژ یعنی مجسمه داوود در آن قرار دارد. موزه اوفیزی ، پل وکیو بر روی رودخانه آرنو و ده ها اثر دیگر دیدنی آن این شهر را از شماره بیرون کرده است.

در تور ایتالیا از رم  که بگذریم باید سر وقت ونیز برویم. بی تردید ونیز از نظر جذابیت توریستی از فلورانس کمتر نیست. ونیز شهری به یادماندنی است. ونیز را باید به کوچه آب های آن و بناهای بیزانسی و رنسانسی آن شناخت. مهم ترین و مشهورترین دیدنی در تور ایتالیا در ونیز کلیسا و میدان سان مارکو است. این کلیسا و میدان و ساختمان های آن در دوره ای که ونیز مرکز تجارت دریایی و منبع پول و ثروت بود از شکوه خاصی برخوردار بوده و امروزه مرکز گردشگران از همه جای دنیا است. موزه دوک ها یا دوکال پلس نیز از جمله دیدنی های مهم این شهر است. اما دیدنی فراموش نشدنی ونیز گاندولا یا قایق سنتی مردمان ونیز است. شما با پرداخت ۸۰ یا ۱۰۰ یورو می توانید به مدت یکساعت در کوچه آب های ونیز با این قایق به تفریح بپردازید. در شکل زیر گاندولاها که با انتظار توریست ها نشسته اند مشاهده می شود.

اما شاید بعد از ونیز باید سروقت پیزا برویم پیزا شهری است در ایالت توسکانی ایتالیا. این شهر دارای جمعیتی بالغ بر ۹۰ هزار نفر است از این رو باید گفت شهر بسیار کوچکی است. پیزا شهرت جهانی اش را مدیون برج کجی است که به نام برج کج پیزا شهرت دارد. برج کج پیزا در اصل برج ناقوس کلیسای شهر پیزا است. این برج در قرن دوازدهم میلادی یعنی در سال ۱۱۷۳ میلادی ساخته شده است. این برج به دلیل محاسبات اشتباه معمار یا معماران آن مدتی پس از ساخت شروع به کج شدن کرد. علت این انحراف بی ثباتی خاکی است که برج بر روی آن ساخته شده است. در سال ۲۰۰۱ میلادی اقداماتی برای جلوگیری از انحراف آن صورت گرفت که بیشترین موفقیت به جلوگیری از انحراف منجر شد نه صاف کردن آن. برای دیدن این برج در فصل شلوغ باید بلیط تهیه کرد و در موعد زمانی تعیین شده به بالای برج رفت. رودخانه آرنو همان رودخانه ای که از فلورانس می گذرد نیز از این شهر می گذرد.در شکل زیر عکسی از برج کج پیزا را می بینید.

از دیدنی های ایتالیا در تور ایتالیا نمی توان نام میلان را از فهرست حذف کرد. میلان نه به اندازه شهرهای بالا اما در جای خود یک شهری توریستی و جذاب است. میلان شهری نسبتاً مدرن و مرکز مد در اروپا و ایتالیا است. میلان از نظر اقتصادی شهر بسیار مهمی در ایتالیا است و دومین شهر بزرگ ایتالیا نیز می باشد. این شهر به این به اندازه دیگر شهرهای مهم اروپا زیبا نیست که در جنگ دوم جهانی به شدت آسیب دید و مورد تهاجم بمب قرار گرفت. اما شاید بتوان گفت که قلب توریستی شهر میلان کلیسای جامع این شهر مشهور به کلیسای دومو است. کلیسای دومو یکی از بزرگ ترین کلیساهای به سبک کوتیگ در دنیا است. در زیر عکس کلیسای مشهور دمو دیده می شود.

تور ایتالیا را می توان با شهرهای مهم دیگر ادامه داد. یکی دیگر از این شهرها بلونیا است. بلونیا اگرچه در تورهای ایتالیا که از ایران اجراء می شود تقریباً وجود ندارد اما از شهرهای توریستی ایتالیا به حساب می آید. بلونیا شهری تاریخی است با حدود ۳۸۰ هزار نفر جمعیت. از دیگر شهرهای توریستی ایتالیا که شاید اهمیت آن از بلونیا بیشتر است شهر ورونا است. جمعیت این شهر در حدود ۲۵۰ هزار نفر است. این شهر در شمال شرقی ایتالیا قرار گرفته است. شهرت شهر ورونا شهرت جهانی اش به خاطر داستان معروف شکسپیر یعنی رومئو و ژولیت است. بر اساس برخی داستان های محلی خانه ژولیت در این شهر قرار دارد. اکنون خانه ژولیت در ورونا روزانه صدها هزاران گردشگر را به خود جلب می کند.